IMG 20160415 160303

تلگرام با بروزرسانی API مخصوص ربات هایش به ورژن 2.0، قابلیت های ارزشمندی به آن اضافه کرده که پشتیبانی از کیبوردهای Inline، ابزار مدیریت گروه ها و گسترش طیف فرمت های پشتیبانی شونده در ربات ها از مهم ترین آنها هستند.

کیبوردهای Inline هم در حالت چت و هم در حالت برنامه نویسی قابل دسترسی هستند. آنها در پنجره گفتگو پیامی نمی فرستند، بلکه در عوض در نقش پشتیبان دکمه های مختلف ظاهر می شوند؛ دکمه هایی همچون تماس مجدد، لینک به وبسایت های مختلف و سوئیچ به حالت Inline که مورد آخر امکان وارد کردن نام کاربری ربات در پنجره گفتگو را برای کاربر فراهم می کند.

تلگرام کیبوردهای Inline را به جای ربات های چت به مکالمات نفر به نفر (یعنی کاربر-ربات) محدود کرده و در حال حاضر مشغول آزمایش این قابلیت در گروه ها و کانال هاست.

قابلیت مهم دیگر برای ربات ها، امکان دستکاری کردن پیام هاست که توسعه دهندگان تلگرام امیدوارند که بتواند در کاهش در هم ریختگی و فراهم کردن رابط کاربری منظم تر و روان تر در این پلتفرم موثر ظاهر شود. با این قابلیت جدید،‌ ربات ها در عوض ارسال پیام های جدید برای اطلاع رسانی تغییرات، می توانند به طور ریل تایم پیام های قبلی را تغییر دهند که همین موضوع مکالمات را به حالت پویا در خواهد آورد.

همچنین ربات ها از این پس از 19 فرمت فایل موجود در تلگرام پشتیبانی به عمل می آورند که مواردی همچون استیکرها، ویدئوها، موزیک، صدا، مقالات، نقاط جغرافیایی، اسناد و … را شامل می شوند. نکته دیگر این که از حالا می توان گفتگوی خصوصی با ربات ها را از طریق فشردن یک دکمه (به شرط آنکه برنامه نویسی شده باشد) عمومی کرد.

مضاف بر این موارد، تلگرام به زودی ابزاری جدید برای توسعه دهندگان ارائه می کند تا به کاربران امکان مدیریت گروه توسط ربات ها را بدهند. یکی از مهم ترین این قابلیت ها احتمالا امکان حذف اعضا از گروه ها و سوپرگروه ها خواهد بود. برای اطلاع بیشتر از تغییرات صورت گرفته در API ربات های تلگرام می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

گفتنی است که تلگرام با عرضه این بروزرسانی قصد داشته تا از فیسبوک در حوزه ربات های چت پیشی بگیرد. غول شبکه های اجتماعی هفته گذشته از تصمیمش برای آغاز به کار ربات ها در اپلیکیشن مسنجر خبر داد که همین موضوع می تواند رقابت اپلیکیشن های پیام رسان را داغ تر از همیشه کند.

بروزرسانی: مضاف بر تغییرات مهمی که تلگرام در پلتفرم ربات های خود اعمال کرده، تغییرات کوچک و بزرگ دیگری را نیز در نسخه 3.8.0 این اپلیکیشن شاهد هستیم.

از جمله تغییرات صورت گرفته در نسخه iOS تلگرام می توان به منوی اشتراک گذاری جدید (مشابه اندروید)، ویدئو پلیر درون برنامه ای برای تماشای ویدئوهای یوتوب، پیش نمایش استیکرها و استیکر پک ها و پیش نمایش تصاویر گیف و محتوای بارگذاری شده توسط ربات ها اشاره کرد.

 

One-2

گفتنی است که نسخه اندروید هم از منظر طراحی تغییر و تحولی اساسی به خود دیده و صفحه چت، دکمه ها، حباب پیام ها و بخش ضمیمه کردن اسناد و تصاویر در آن از نو طراحی شده اند. همچنین رنگ آمیزی رابط کاربری نیز برای داشتن محیطی زیباتر بهینه سازی گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *